Przedszkole Promujące Zdrowie
Przedszkole Miejskie nr 73 w Łodzi podjęło w roku szkolnym 2024/2025 działania związane ze re-certyfikacją Przedszkola Promującego Zdrowie. W ramach naszych działań przedstawiamy Państwu koncepcję dotyczącą promocji zdrowia. Zdrowie, jako szeroko rozumiane pojęcie dotyczące naszego ciała, umysłu i ducha.
Podstawą tworzenia Przedszkola Promującego Zdrowie jest koncepcja promocji zdrowia i wykorzystywane w niej specyficzne podejścia. Poznanie i zrozumienie tej koncepcji jest niezbędne dla wdrażania i rozwoju Przedszkola Promującego Zdrowie.
Promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawą. Najbliższe tej definicji jest
nieco zmodyfikowane znane hasło: Nasze zdrowie w naszych rękach. Oznacza ono, że ludzie – jednostki i społeczności – mogą i powinni podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.
Ważne dla praktyki aspekty promocji zdrowia
Koncentracja na zdrowiu jako dobrostanie i jego umacnianiu/doskonaleniu. Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, osiąganiu celów, większej wydajności w pracy i zarobkom, satysfakcji z życia. Zdrowie jest środkiem (a nie celem) dla dobrego,
twórczego życia.
Całościowe (holistyczne) podejście do zdrowia. Zakłada ono, że zdrowie jednostki ma wiele wymiarów (fizyczny, psychiczny, społeczny, duchowy) i zależy od wielu czynników w środowisku fizycznym (naturalnym i stworzonym przez ludzi), społecznym i ekonomicznym. Na wiele tych czynników ludzie mogą mieć wpływ.
Promocja zdrowia jest procesem zmian społecznych, dotyczy jednostek, grup i społeczności. Obejmuje dwa wzajemnie powiązane obszary:
- działania indywidualne ludzi podejmowane w celu dokonania sprzyjających zdrowiu zmian w swoim stylu życia,
- działania zbiorowe, wspólne, członków danej społeczności dla tworzenia sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu środowiska fizycznego i społecznego.
Uświadamianie ludziom, że oni sami podejmują decyzje w sprawach swego zdrowia i ponoszą odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi w swoim otoczeniu.
Uświadamianie politykom i zarządzającym (decydentom) na różnych poziomach i we wszystkich organizacjach, że:
- zdrowie powinno „wejść” do każdego systemu społecznego (nie ma odrębnych systemów dla zdrowia) i niezbędne jest tworzenie koalicji dla zdrowia,
- ich zadaniem jest tworzenie warunków, w których „zdrowe wybory będą dla ludzi łatwiejszymi wyborami”.
Nie tylko w tym roku szkolnym, ale i w ubiegłych latach praca przedszkola była planowana pod kątem dbania o zdrowie fizyczne, psychiczne, duchowe dzieci, pracowników przedszkola i rodziców. Odbywały się liczne spotkania integracyjne z rodzicami, zabawy sportowe, imprezy okolicznościowe. Nauczycielki organizowały dzieciom zajęcia dotyczące rozwijania kompetencji społecznych oraz podnosiły świadomość w zakresie emocji, radzenia sobie z nimi. Przedszkole dba o zdrowe odżywianie się dzieci. W naszym przedszkolu jest szwedzki stół, który umożliwia dzieciom samodzielne przygotowanie kanapek, nakładanie tego, co dzieci lubią oraz próbowania nowych smaków. Odbywały się wycieczki integracyjne. Wszystkie działania prozdrowotne są planowane systematycznie i kontynuowane w codziennych działaniach personelu dydaktycznego i pozostałych pracowników.
Pragniemy zachęcić Państwa do współpracy, dzięki której nasze przedszkole będzie mogło ponownie zdobyć Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie. Będą Państwo informowani o naszych działaniach i będą również Państwo zapraszani do różnych aktywności, które będą budować drogę do zdrowia.
Serdecznie zapraszamy do wypowiedzi w formie ankiet, udział w spotkaniach, a przede wszystkim namysłu nad własnymi nawykami, potrzebami oraz gotowością wyjścia za swojej strefy komfortu.